Fall 2017: Austin Comedy Short Film Festival Official Selections & Awards

Austin Comedy Short Film Festival Fall 2017 Official Selections And Awards

Austin Comedy Short Film Festival Fall 2017 Official Selections

November 14, 2017 – Alamo Drafthouse Lakeline

The Austin Comedy Short Film Festival Fall 2017 Official Selections and award winners are now a part of history. Four hundred and fifty two (452) screenplay and film submissions were judged by twenty one (21) different judges. Over sixty (60) short comedy films were selected and screened over two evenings at the Alamo Drafthouse Cinema Lakeline in Austin, Texas. We had so much fun and can’t wait until next year. It was great meeting all of the filmmakers and screenwriters that traveled to Austin. We appreciate the compliments and the feedback about the films that screened. The Alamo Drafthouse Lakeline is such an awesome venue as well, and they are great hosts.

Fall 2017 Official Selections: Micro Short Films, Music Videos and Web Series

  1. “Bad Kiwis” Directed by Deb Foster and Rebecca McFadzien.
  2. “Be Sexy” Directed by Steve Thompson
  3. “Buy This Button” Directed by Hannah Murphy
  4. “Canal” Directed by Trey Huguley and Andrew Porter.
  5. “Candy Universe Mania” Directed by Julian Bozzo
  6. “Charge It” Directed by Joel Lava
  7. “Dear Mr Darcy” Directed by Robert Woods
  8. “Dick Head” Directed by Brecht Vanthof
  9. “Dry-Body Sex” Directed by Shanna Micko
  10. “Dumbboat” Directed by Laura Spini and Laurence Brook.
  11. “Elevated Thinking” Directed by Maggie Politi
  12. “Falling for You” Directed by Laura Johnson
  13. “Gimme a Break” Directed by Stephanie Stender
  14. “Golden Girls Rap” Directed by Ali Alkhafaji
  15. “Hog Wild” Directed by Erik Gatling
  16. “I Love You More” Directed by Kevin Hartford
  17. “Idiot Box Web Series” Directed by Ben Bryan
  18. “Just End It!” Directed by Heather Spilkin
  19. “Mr Mainframe” Directed by Stanley Sievers
  20. “My Little Teddy Bear” Directed by Kyle Jon Shephard
  21. “Night of The Family Dinner” Directed by Mike Atcherson and Joe Duenas.
  22. “Obits” Directed by Neil Fennell
  23. “Other People’s Children” Directed by Brad Riddell and Anna Maria Hozian.
  24. “Planet Earth: Hollywood” Directed by Dane Wagner
  25. “Pony” Directed by Kyle Kelley
  26. SeaLand Cares!” Directed by Cara Brown
  27. “Skipped” Directed by Faisal Hashmi
  28. “State of Emergency!” Directed by Sébastien Petretti
  29. “Swiped” Directed by Joseph Kahn
  30. “Tender Tides” Directed by Justin Norman
  31. “The Ford Focus: Stimulating” Directed by Teddy Hose and Michael Risse.
  32. “The Grandmasters” Directed by B.J. Maier
  33. “The Tug” Directed by Nicholas Barker
  34. “This is Ed!!” Directed by Bob Hiltermann
  35. “War Crimes” Directed by Matthew E. Robinson

Fall 2017 Official Selections: Short Films

  1. “A Series of Unfortunate Dates” Directed by Aleix Massot
  2. “Akado” Directed by Kim Belov
  3. “Alternative Math” Directed by David Maddox
  4. “Be Sexy” Directed by Steve Thompson
  5. “Cancel the F—ing Internet” Directed by Ryan Kayet
  6. “Damn Bro!” Directed by Travis Frick
  7. “Destrier” Directed by Philippe David Gagné
  8. “Dick Head” Directed by Brecht Vanthof
  9. “Doucheaholics: Laura” Directed by Sean McCarthy
  10. “Doucheaholics: Ted”Directed by Sean McCarthy
  11. “Dry-Body Sex” Directed by Shanna Micko
  12. “Dumbboat” Directed by Laura Spini and Laurence Brook.
  13. “Elevated Thinking” Directed by Maggie Politi
  14. “Falling for You” Directed by Laura Johnson
  15. “Fired” Directed by Robert Matthews
  16. “George and Monty: The Documentary” Directed by John Schwert.
  17. “Gimme a Break” Directed by Stephanie Stender
  18. “Go Paul” Directed by Felix Karolus
  19. “Here Comes the Neighborhood” Directed by Michael Charron
  20. “Hey You, It’s Me” Directed by Frankie Ingrassia
  21. “Hog Wild” Directed by Erik Gatling
  22. “Master Class” Directed by Justin Wright Neufeld
  23. “Mr. Mainframe” Directed by Stanley Sievers
  24. “Must Kill Karl” Directed by Joe Kicak
  25. “My Friend D-Rone” Directed by Jack Martin
  26. “My Little Teddy Bear” Directed by Kyle Jon Shephard
  27. “Night of The Family Dinner” Directed by Mike Atcherson and Joe Duenas.
  28. “Obits” Directed by Neil Fennell
  29. “Out of Town” Directed by Leann Lei
  30. “Petnap” Directed by Nick Peet
  31. “Pineapple Love” Directed by Jonny Havey
  32. “Pony” Directed by Kyle Kelley
  33. “Rekindled” Directed by Erin Brown
  34. “Restricted Diet” Directed by Candace Mabry
  35. “Security Deposit” Directed by Will Eisenberg
  36. “Snowstorm Roulette” Directed by Matt Wright
  37. “State of Emergency!” Directed by Sébastien Petretti
  38. “Tender Tides” Directed by Justin Norman
  39. “Texas Cotton” Directed by Tyler Russell
  40. “The Accomplice” Directed by Jon Hoeg and John F. Beach.
  41. “The Cable Men” Directed by Robin Conly
  42. “The Dinner Scene” Directed by Nicholas Thurkettle
  43. “The Peacock” Directed by Darcie Irwin-Simpson
  44. “The Smartfridge 9000” Directed by Kyle Bergersen and Tyler Graham.
  45. “Think Twice” Directed by Eliaz Rodriguez
  46. “This is Ed!!” Directed by Bob Hiltermann
  47. “Tinder is the Night” Directed by Misha Calvert and Zach Carver.
  48. “Waiting …” Directed by Eric John Morton
  49. “War Crimes” Directed by Matthew E. Robinson

Fall 2017 Official Selections: Short Comedy Screenplay

  1. “A New Species” Written by William Hyde (Austin, TX)
  2. “A Victimless Crime” Written by Ella Roby and Zahid Gamieldien. (North Bondi, Australia)
  3. “Alternative Universe” Written by Candice Delevante (New York, NY)
  4. “Coffee in Southtown” Written by Jeff and Julia Heinen
  5. “Dog Day” Written by Lauren Hoekstra
  6. “Doorlocker” Written by Tony DiSibio and B.L. Cooper. (Glassboro, NJ)
  7. “Drawish” Written by Gabriel Mara
  8. “End Of The World” Written by John R Norris and Mike Canale.
  9. “Film Festival Fodder” Written by Jennifer Katz (Bethesda, MD)
  10. “For The Love Of God” Written by Kushal Dhungana
  11. “GCC Strong” Written by Keegan Moore
  12. “Juan” Written by John Afamasaga (Oxford, MS)
  13. “Mr. Happy” Written by Sydney Lloyd Smith
  14. “Other People’s Lives” Written by Montgomery Burt (Canada)
  15. “Pantry Raid” Written by James Lennox (East Hanover, NJ)
  16. “Plunge” Written by Lance Roger Axt (Bellingham, WA)
  17. “Probert Bound” Written by Kyle A Smith (Brooklyn, NY)
  18. “Remedy” Written by Margina Sisson
  19. “Saul Sprockett was a Wunderkind” Written by Chris Aresco
  20. “The Kosher Mutiny” (Max’s Deli Pilot Episode) Written by Jim Norman (Florida)
  21. The Most Interesting Man in Dave’s Mind” Written by Amanda R. Martinez (New York)
  22. “The Paradigm Shift” Written by Judson Vaughan (London, United Kingdom)
  23. “The Stable” Written by Janis McGaven (California)
  24. “The Undoing of Jimmy Skidmarks by the Gangster Keaton Briley” Written by Leal Butler
  25. “Toaster” Written by Bry Troyer (Washington)
  26. “We’re Men of Old Age” Written by Scott Dissinger

Fall 2017 Official Selections: Feature Length Comedy Screenplay

  1. “Addicted To You” Written by Mike Cochnar, Choni Francis and Steev J Brown.
  2. “Affirmation” Written by Kyle Lavore
  3. “Campus 911: Serving Since Yesterday”Written by Richard C Geiwitz
  4. “Don Appetit!” Written by Jay Stamatis, Steve Stamatis and Edmond Coisson.
  5. “Forward Progress” Written by Zachary Madson and Garret Geist.
  6. “(F)UGLY” Written by Phil and Manuela Hollins.
  7. “Harry’s File” Written by Jude Gerard Prest
  8. “Last Chance” Written by Michael Charron
  9. “Table For Four” Written by Jim Norman
  10. “The Big Picture” Written by Michael Charron
  11. “The Contingency Plan” Written by Connor Tkachuk
  12. “The Hatchett Job” Written by Phil Hollins
  13. “The Missile” Written by Richard C Geiwitz
  14. “The Weak Outdoors” Written by Gunnar E Garrett Jr.

Fall 2017 Nominations: “Funniest Music Video” Award

“Golden Girls Rap” Directed by Ali Alkhafaji | Award Winner!
“Dear Mr. Darcy” Directed by Robert Woods

Fall 2017 Nominations: “Best Actress” Award

Suzanne Schmidt in “Hey You, It’s Me” | Award Winner!
Misha Calvert in “Tinder is the Night”
Elizabeth A. Anderson in “Petnap”
Alexandra Nader in “Be Sexy”
Karina Willis in “Falling For You”

Fall 2017 Nominations: “Best Actor” Award

A.D Johnson in “Swiped” | Award Winner!
William Wise in “Master Class”
James Lee Burke in “Waiting …”
Michael Breath in “The SMARTfridge 9000”
Aaron Eisenberg in “Security Deposit”

Fall 2017 Nominations: “Best Cinematography” Award

Kevin Loader and Mikul Eriksson Cinematographers for “Doucheaholics: Laura” | Award Winner!
Piet Deyaert Cinematographer for “State of Emergency!”
Steve Mangurten Cinematographer for “Out of Town”
Carlo Nasisse Cinematographer for “Waiting …”
Beth Napoli Cinematographer for “Rekindled”

Fall 2017 Nominations: “Best Comedy Short Film” Award

“The Accomplice” Directed by Jon Hoeg and John F. Beach | Award Winner!
“Alternative Math” Directed by David Maddox
“Dick Head” Directed by Brecht Vanthof
“Cancel the F—ing Internet” Directed by Ryan Kayet
“This is Ed!!” Directed by Bob Hiltermann

Fall 2017 Nominations: “Best Comedy Micro Short Film” Award

“Bad Kiwis” Directed by Deb Foster and Rebecca McFadzien | Award Winner!
“Dry-Body Sex” Directed by Shanna Micko
“Falling For You” Directed by Laura Johnson
​”Tender Tides” Directed by Justin Norman
“The Grandmasters” Directed by B.J Maier

Fall 2017 Nominations: “Best Comedy Micro Short Web Series Episode” Award

​”Candy Universe Mania” Directed by Julian Bozzo | Award Winner!
“Other People’s Children” Directed by Brad Riddell and Anna Maria Hozian
“The SMARTfridge 9000” Directed by Kyle Bergersen and Tyler Graham
“Idiot Box Web Series” Directed by Ben Bryan

Fall 2017 Nominations: “Best Comedy Web Series Episode” Award

“Master Class” Directed by Justin Wright Neufeld | Award Winner!
“Doucheaholics: Laura” Directed by Sean McCarthy
“Doucheaholics: Ted” Directed by Sean McCarthy
“Hey You, It’s Me” Directed by Frankie Ingrassia
“My Friend D-Rone” Directed by Jack Martin

Fall 2017 Nominations: “Best Micro Short Dark Comedy Film” Award

“Just End It!” Directed by Heather Spilkin | Award Winner!
“My Little Teddy Bear” Directed by Kyle Jon Shephard
“Pony” Directed by Kyle Kelley
“Falling For You” Directed by Laura Johnson
“I Love You More” Directed by Kevin Hartford

Fall 2017 Nominations: “Best Dark Comedy Film” Award

“Waiting …” Directed by Eric John Morton | Award Winner!
“Think Twice” Directed by Eliaz Rodriguez
“Restricted Diet” Directed by Candace Mabry
“Go Paul” Directed by Felix Karolus
“Dumbboat” Directed by Laura Spini and Laurence Brook

Fall 2017 Nominations: “Best Director” Award

Robin Conly, Director of “The Cable Men” | Award Winner!
Eric John Morton, Director of “Waiting …”
Stanley Sievers, Director of “Mr. Mainframe”
Robert Matthews, Director of “Fired”
Leann Lei, Director of “Out of Town”

Fall 2017 Nominations: “Best Ensemble Cast” Award

“Security Deposit” Directed by Will Eisenberg | Award Winner!​​
“Petnap” Directed by Nick Peet
“Must Kill Karl” Directed by Joe Kicak
“Master Class” Directed by Justin Wright Neufeld
“Texas Cotton” Directed by Tyler Russell

Fall 2017 Nominations: “Best Film Editing” Award

“Mr. Mainframe” Edited by Chris Owsiany and Stanley Sievers | Award Winner!
“Swiped” Edited by Chancler Haynes
“George and Monty: The Documentary” Edited by John Schwert
“This is Ed!!” Edited by Greg Dean
“Elevated Thinking” Edited by Jordan Battiste

Fall 2017 Nominations: “Best International Director” Award
Sébastien Petretti, Director of “State of Emergency!” (France) | Award Winner!
Philippe David Gagnéfor, Director of “Destrier” (Canada)
Joe Kicak, Director of “Must Kill Karl” (Canada)
Felix Karolus, Director of “Go Paul” (Germany)
Darcie Irwin-Simpson, Director of “The Peacock” (Australia)

Fall 2017 Nominations: “Best International Comedy Film” Award

​Must Kill Karl” Directed by Joe Kicak (Canada) | Award Winner!
“Destrier” Directed by Philippe David Gagné (Canada)
“Skipped” Directed by Faisal Hashmi (United Arab Emirates)
“Snowstorm Roulette” Directed by Matt Wright (Canada)
“The Tug” Directed by Nicholas Barker (Australia)

Fall 2017 Nominations: “Best Mockumentary Film” Award

​​​​​”George and Monty: The Documentary” Directed by John Schwert | Award Winner!
​​​​​”Planet Earth: Hollywood” Directed by Dane Wagner
“A Series of Unfortunate Dates” Directed by Aleix Massot

Fall 2017 Nominations: “Best Original Music” Award
“Here Comes The Neighborhood” original music composed by T.W. Bond | Award Winner!
“Rekindled” original music composed by Greg Bernall and Chris Upton.
​”Alternative Math” original music composed by Damon Criswell
​”Security Deposit” original music composed by Henry Kaye
“Snowstorm Roulette” original music composes by Len O’Neil
“Here Comes The Neighborhood” original music composed by T.W. Bond | Award Winner!

Fall 2017 Nominations: “Best Romantic Comedy” Award

“The Dinner Scene” Directed by Nicholas Thurkette | Award Winner!
“A Series of Unfortunate Dates” Directed by Aleix Massot
“Falling For You” Directed by Laura Johnson
“Security Deposit” Directed by Will Eisenberg
“Tinder is the Night” Directed by Misha Calvert and Zach Carver

Fall 2017 Nominations: “Best Supporting Actor” Award

Justin Hurtt-Dunkley in “Damn Bro!” | Award Winner!
Harry Josephson in “Candy Universe Mania”
Duncan Hoehn in “War Crimes”
Patrick Rowland in “Mr. Mainframe”
Timothy John Smith in “Obits”​

Fall 2017 Nominations: “Best Supporting Actress” Award
Stacey McGunnigle in “Must Kill Karl” | Award Winner!
Brooke Breit in “Other People’s Children”
Christine Seo in “Mr. Mainframe”
Kerigan McCoy in “Night of the Family Dinner”
Christie Maturo in “Hey You, It’s Me”

Fall 2017 Nominations: “Best Texas Micro Short Comedy” Award

“Canal” Directed by Trey Huguley and Andrew Porter. | Award Winner!
“Hog Wild” Directed by Erik Gatling
“Golden Girls Rap” Directed by Ali Alkhafaji

Fall 2017 Nominations: “Best Texas Comedy Film” Award

“Here Comes the Neighborhood” Directed by Michael Charron | Award Winner!
“Texas Cotton” Directed by Tyler Russell
“Alternative Math” Directed by David Maddox
“Master Class” Directed by Justin Wright Neufeld

Fall 2017 Nominations: “Single Funniest Moment” Award

“Hog Wild” Directed by Erik Gatling | Award Winner!
“Think Twice” Directed by Eliaz Rodriguez
“This is Ed!” Directed by Bob Hiltermann
“Must Kill Karl” Directed by Joe Kicak
“Candy Universe Mania” Directed by Julian Bozzo

Fall 2017 Nominations: “Short Comedy Screenplay” Award

“Alternative Universe” Written by Candice Delevante | Award Winner!
“GCC Strong” Written by Keegan Moore
“Saul Sprockett was a Wunderkind” Written by Chris Aresco
“The Kosher Mutiny” (Max’s Deli Pilot Episode) Written by Jim Norman (Plantation, FL)

Fall 2017 Nominations: “Feature Length Comedy Screenplay” Award

“Harry’s File” Written by Jude Gerard Prest | Award Winner!
“Forward Progress” Written by Zachary Madson and Garret Geist.
“Last Chance” Written by Michael Charron
“Table for Four” Written by Jim Norman
“The Missile” Written by Richard C Geiwitz

About the author

Mikel Fair

My name is Mikel Fair. I am the Director of Film Festival Circuit Inc. First of all, we are a company that manages film festival events in Texas and Oregon. Furthermore, we like to have fun and celebrate independent film. I worked for 15 years in the television and film production as a location sound mixer and production manager. I have also worked in post production as an editor, post sound mixer and composer. Above all, watching independent films and reading creative screenplays is my passion.


>